Kovo 29  d. 5 b  klasės mokiniai, vaodvaujami lietuvių kalbos mokytojos Vidos Brogytės ir istorijos mokytojos Vilijos Savčenkienės,  dalyvavo netradicinėje integruotoje  pamokoje „Vargo mokykla“, kuri vyko Ožkabaliuose, Jono Basanavičiaus gimtinėje.

Prieš šią pamoką mokiniai susipažino su spaudos draudimo laikotarpiu, draustąja literatūra, slaptosiomis mokyklomis. Nuvykę į muziejų,  jie trumpam tapo slaptosios mokyklos mokiniais ir, pasipuošę šiaudinėmis skrybėlėmis, nertomis kepurėlėmis, daraktorės padedami, žvakių šviesoje prisiminė abėcėlę, rašė ant „grifelinių“ lentelių, mokėsi „slebizavoti“, spėliojo vieni kitų žodžius, dirbdami grupelėmis atliko įvairias skaitymo užduotis. Vargo mokyklos daraktorė buvo griežta, tad teko ir ant žirnių paklūpėti. Patyrė mokiniai ir į trobą įsiveržusio žandaro pyktį, turėjo  greitai slėpti lietuviškus raštus ir įrodyti, kad mokosi rusų kalbos.

Pamokos pabaigoje  daraktorė įteikė  daraktorinės mokyklos baigimo liudijimą, jog mokiniai  „išsimokino lietuviškas skaitytines pažinti, jas į žodžius sudėti, taip pat -  iš pibelių skaityti ir kas išguldyta permanyti“.

20180329 090631